sutw.org.pl

biuro@sutw.org.pl

Słupski Uniwersytet Trzeciego Wieku

O Uniwersytecie

Dlaczego ludzie chcą się spotykać i pogłębiać swoje wiadomości?

Po pierwsze – wiąże się to z potrzebą wypełnienia wolnego czasu po zaprzestaniu pracy zawodowej. Zachowaniem i zwiększaniem sprawności intelektualnej, psychicznej i fizycznej osób w wieku senioralnym.
Po drugie – chęć odnalezienia się w grupie ludzi odczuwających satysfakcję z podejmowania aktywności społecznej i kulturalnej, poprzez aktywizację społeczną osób starszych, w tym niepełnosprawnych
Po trzecie – tworzenie warunków sprzyjającym aktywnej współpracy wewnątrz i międzypokoleniowej. Polegającej na pomocy społecznej oraz przeciwdziałaniu dyskryminacji i wykluczeniu.

Cele Słupskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Słupski Uniwersytet Trzeciego Wieku

Informacja dla chętnych do wstąpienia w poczet słuchaczy SUTW

Przyjęcie nowych słuchaczy odbywa się na podstawie § 8 Statutu SUTW, który mówi, że:
1. Członkiem Stowarzyszenia może być osoba fizyczna i prawna. Osoba prawna może być członkiem wspierającym lub honorowym Stowarzyszenia.
Zgodnie z § 9 Statutu SUTW
1. Członkiem zwyczajnym może zostać osoba fizyczna w wieku emerytalnym po złożeniu deklaracji o przyjęcie w poczet członków.
2. Przyjęcia nowych członków dokonuje uchwałą Zarząd.

Deklarację członkowską można otrzymać w biurze SUTW przy
ul. Arciszewskiego 22A DS-3.
Biuro czynne jest w środę od godz. 10:00 do 12:00
Deklarację członkowską można pobrać w formacie PDF.

Czym się zajmujemy

Spotkania

Nauka

koncerty

Wycieczki

Sport

Szkolenia

Dołącz do nas

Zapraszamy do zapoznania się ze Statutem SUTW oraz dołaczenia do nas!!!

Historia

Słupskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Początki Słupskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku to ostatnie miesiące 2003 roku. Najpierw był „Klub 70”. Wówczas, wśród piętnastoosobowej grupy seniorów zrodziła się myśl o powołaniu w mieście Uniwersytetu trzeciego Wieku.
„[…] Dlaczego nie miałby powstać w Słupsku? Nikt z nas nie był jednak pewien, czy myśl ta nabierze realnych kształtów, a jednak…”. (Urszula Wyrwa, pierwsza Prezes SUTW).
22 marca 2004 roku w Ratuszu podpisano porozumienie, na mocy którego oficjalnie powołano Słupski Uniwersytet Trzeciego Wieku pod patronatem Włodarzy miasta i naukowym wsparciu Akademii Pomorskiej i Wyższej Hanzeatyckiej Szkoły Zarządzania.

Wszystkie założenia realizujemy wspólnie. Jesteśmy społecznością studencką bardzo aktywną i na dodatek wymagającą nieustannych innowacji w proponowanych treściach i formie. Świadczy o tym zróżnicowany charakter naszych pomysłów i działań.
Pierwszym Prezesem SUTW była jego założycielka Pani Urszula Wyrwa, która pełniła tę funkcję do 27 kwietnia 2017 roku.
Pierwsza siedziba SUTW mieściła się w Słupskim Ośrodku Kultury przy ul. Braci Gierymskich 1.
Po niespełna czterech latach działalności, w dniu 18 października 2007 roku na terenie Akademii Pomorskiej – nowej siedzibie SUTW (obecnie Uniwersytet Pomorski) w Słupsku, upamiętniono pomysł założenia Uniwersytetu poprzez zasadzenie drzewa, którym był Platan.
Na walnym zebraniu w dniu 29.11.2023 r. na wniosek Grupy Inicjatywnej oraz Zarządu SUTW przegłosowano jednogłośnie uchwałę Walnego Zgromadzenia o nadaniu Uniwersytetowi imienia założycielki SUTW Pani Urszuli Wyrwy oraz na wniosek Zarządu SUTW przegłosowano jednogłośnie uchwałę o ufundowaniu sztandaru dla naszego Stowarzyszenia.

Rocznice

Obchody

Na walnym zebraniu w dniu 29.11.2023 r. na wniosek Grupy Inicjatywnej oraz Zarządu SUTW przegłosowano jednogłośnie uchwałę Walnego Zgromadzenia o nadaniu Uniwersytetowi imienia założycielki SUTW Pani Urszuli Wyrwy oraz na wniosek Zarządu SUTW przegłosowano jednogłośnie uchwałę o ufundowaniu sztandaru dla naszego Stowarzyszenia.

W dniach 16 -17 czerwca 2024 r. będziemy obchodzić jubileusz 20 - lecie SUTW, podczas których uroczyście zostanie przekazany sztandar dla SUTW.


Dzień pierwszy: 16.06.2024 r – Bulwary w godzinach 13:00 do 18:00
Wspólne obchody jubileuszu członków SUTW i zaproszonych gości oraz mieszkańców Słupska.
Dzień drugi: 17.06.2024 r - Aula na UP. Ul. Kozietulskiego 7, godz. 10:00
Uroczyste zakończenie roku akademickiego 2023/2024 połączone obchodami Jubileuszu 20 lecie istnienia Słupskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku wraz zaproszonymi gośćmi, m.in. Władzami Miasta Słupska, Uniwersytetu Pomorskiego, zaprzyjaźnionych UTW oraz innych gości.
W scenariuszu planowany okolicznościowy wykład oraz uroczyste przekazanie sztandaru Słupskiemu Uniwersytetowi Trzeciego Wieku im. Urszuli Wyrwy.

W 2019 roku obchodzono 15 lat Słupskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku pod hasłem: „Od 15 lat promujemy zasady otwartości i wzajemnej pomocy. Dbamy o to, by wszystkie nasze działania były efektywne i dostosowane do potrzeb środowiska. Przekonujemy, że słowo „senior” brzmi dumnie i dodajemy życia do lat”.

W dniach 20 - 23 marca 2014 roku Słupski Uniwersytet Trzeciego Wieku obchodził 10- lecie swojej działalności.
Pierwszego dnia w auli Szkoły Policji odbyły się oficjalna część uroczystości z udziałem zaproszonych gości. Uroczystość rozpoczął chór Seniores Cantates. Dzieci z przedszkola Tęczowa Dolina zachwyciły wszystkich swoim występem. Zaproszeni goście składali gratulacje. Wysłuchaliśmy wykładu dr Beaty Bugajskiej, dr Lucji Lassoty oraz inż. J. Ryszarda Kurylczyka. Obejrzeliśmy Migawki z życia SUTW na zakończenie wysłuchaliśmy koncertu zespołu muzycznego z Bytowa. Był też tort urodzinowy.
Drugiego dnia obejrzeliśmy w SOK-u spektakl parateatralny "Przystanki życia"
Trzeciego dnia w Filharmonii wysłuchaliśmy pięknego koncertu.

W dniach 19 - 21 marca 2009 roku Słupski Uniwersytet Trzeciego Wieku obchodził jubileusz 5 – lecie istnienia. Konferencja miała charakter międzynarodowy, bo uczestniczyli w niej goście z kilku krajów: Białorusi, Mołdawii, Niemiec i Ukrainy. Przybyli również przedstawiciele Uniwersytetów Trzeciego Wieku z 17-tu miast Polski: Augustowa, Bydgoszczy, Gdańska, Grodziska Mazowieckiego, Katowic, Kołobrzegu, Koszalina, Łodzi, Olsztyna, Płocka, Stargardu Szczecińskiego, Szczecina, Torunia, Ustki, Wrocławia, Zielonej Góry i Zwolenia.

Zostali zaproszeni goście z:
-Uniwersytetu im. Goethego we Frankfurcie n. Menem
-Towarzystwa Niemiecko-Polskiego z Flensburga
-Fundacji dla Uniwersytetu Jagiellońskiego z Krakowa
-Akademii Medycznej ze Szczecina
-Uniwersytetu Szczecińskiego
-Biura Wystaw Artystycznych w Bielsku-Białej

Nasza konferencja jubileuszowa była możliwa dzięki wsparciu finansowemu
Prezydenta Miasta Słupska - Macieja Kobylińskiego
Starosty Słupskiego - Sławomira Ziemianowicza
rektorom słupskich uczelni
sponsorom, których SUTW zaprosił na konferencję prosząc o pomoc finansową

Motto jubileuszowej konferencji brzmiało: UCZYMY SIĘ PRZEZ CAŁE ŻYCIE

W ciągu minionych pięciu lat słuchacze korzystali z licznych prelekcji i wykładów w swojej siedzibie, mieli możliwość uczestniczenia w wykładach na studiach stacjonarnych w Akademii Pomorskiej (wcześniej w Pomorskiej Akademii Pedagogicznej) na wielu kierunkach Wydziału Filologiczno-Historycznego, Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego oraz w Katedrze Pielęgniarstwa. Poza tym rozwijali swoje pasje lub wcześniej nieodkryte talenty w 15-tu sekcjach działających do chwili obecnej.

Jubileuszowa Międzynarodowa Konferencja SUTW odbyła się pod patronatem Prezydenta Miasta Słupska - Macieja Kobylińskiego i Starosty Słupskiego - Sławomira Ziemianowicza. Współorganizatorami były patronujące SUTW wyższe uczelnie w Słupsku reprezentowane przez:
Rektora Akademii Pomorskiej - prof. Romana Drozda
Rektora Wyższej Hanzeatyckiej Szkoły Zarządzania - doc. dr Antoniego Szredera.

Dzień 1

Uroczystość obchodów rozpoczął chór Seniores Cantates, który odśpiewał Gaude Mater Polonia, Modlitwę o pokój oraz Gaudeamus Igitur - jak przystało na otwarcie konferencji bądź co bądź studenckiej. Powitania gości dokonała prezes SUTW - Urszula Wyrwa, a następnie przemawiali przedstawicieli władz samorządowych oraz uczelni słupskich. Potem były gratulacje, kwiaty i upominki od przybyłych gości, którzy spontanicznie ten punkt sami zaaranżowali.
W dalszej kolejności wysłuchano wykładów:
"Społeczne funkcjonowanie osób starszych w zmieniajšcej się rzeczywistości" - prof. Irina Surina
"Przyszłość natury ludzkiej. Dokąd zmierzamy?" - ksiądz prof. Mariusz Kołaciński z Uniwersytetu Szczecińskiego
"Edukacja kulturalna współczesnego człowieka" - prof. Kazimierz Chruściński
"Europejski humanizm w polskim renesansie" - prof. Günther Böhme z Uniwersytetu im. Goethego z Frankfurtu n. Menem
"Kondycja seniorów" - prof. Ewa Stachowska z Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie
"Mój romans z Witkacym" - krytyk sztuki mgr Helena Dobranowicz z Biura Wystaw Artystycznych w Bielsku-Białej.

Wieczorem wszyscy uczestnicy wzięli udział w koncercie w wykonaniu Polskiej Filharmonii "Sinfonia Baltica" pod dyrekcją Bogdana Jarmołowicza.

Dzień 2

Był przewidziany na prezentację osiągnięć Słupskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, miasta Słupska i regionu. Przede wszystkim był to czas na zapoznanie z pracą w sekcjach zainteresowań. Można było oglądać ekspozycje prac np. zielniki, rękodzieła, prace plastyczne, plansze ze zdjęciami i innymi rekwizytami symbolizującymi daną sekcję. Chór zaprezentował się własnym koncertem na scenie, sekcja teatralna przedstawiła spektakl pt. "Moje dni". Kierownicy sekcji przedstawili specyfikę zajęć w poszczególnych sekcjach, przedstawili dokonania i osiągnięcia. Sekcję biologiczną zaprezentował dr Zbigniew Sobisz - pracownik naukowy Akademii Pomorskiej, któremu zawdzięczamy wiele interesujących wykładów, zajęć laboratoryjnych i terenowych.
W godzinach popołudniowych goście zwiedzali Słupsk i udali się do Ustki.

Dzień 3

Dr Marianna Borawska wygłosiła wykład pt. "Słupsk na mapie kulturalnej Polski". Była to wspaniała promocja naszego miasta, jego walorów, omówienie ciekawych miejsc oraz zaproszenie do naszego miasta w przyszłości. Drugi wykład wygłosiła dr Lucja Lasota pt "Senior jako współtwórca aktywnej polityki zdrowotnej". Sesja panelowa miała bardzo ciekawy przebieg ponieważ prezentowane były działania innych Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Interesowały słuchaczy wszystkie wypowiedzi gości. Wzruszenie nastąpiło kiedy wypowiadali się zagraniczni goście: z Grodna, ze Lwowa i Mołdawi, a także gdy Prezes Towarzystwa Niemiecko - Polskiego z Flensburga po polsku referował swoje wystąpienie.
Zwieńczeniem tej owocnej Konferencji był wykład wraz z prezentacją medialną mgr Zbigniewa Kuśnierza, który prowadził wielokrotnie warsztaty zdrowia dla chętnych słuchaczy SUTW-u w miejscowości górskiej. Temat wykładu brzmiał "Warsztaty zdrowia".

Konferencja Jubileuszowa była podsumowaniem dorobku Słupskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku., ale też znakomitym podkreśleniem świątecznego nastroju. Wyrazem uznania były wpisy gości do Kroniki SUTW.

 

20 lat Słupskiego Uniwersystetu Trzeciego Wieku

Obchody poszczególnych rocznic SUTW

Solverwp- WordPress Theme and Plugin

Scroll to Top
Skip to content